Tu jesteś   >   Strona główna   >   Pytania i odpowiedzi

Objawy wodonercza z powodu kamicy moczowodu

obrazek

U mojego męża podejrzewane jest wodonercze prawostronne. Jakie objawy powoduje wodonercze spowodowane kamieniem w moczowodzie? Mąż nie miał żadnych badań, otrzymał tylko skierowanie na USG jamy brzusznej. W rozpoznaniu lekarz rodzinny napisał: Podejrzenie wodonercza prawostronnego. Mąż miał okresowo bóle okolicy lędźwiowej, które leczył lekami przeciwbólowymi dostępnymi bez recepty. Ból nigdy nie miał związku z ilością wypitej wody oraz nie powodował żadnych dolegliwości ze strony dróg moczowych. W badaniu moczu stwierdzono tylko 5-10 erytrocytów. Czy można rozpoznać wodonercze na podstawie badania pacjenta bez wykonania dodatkowych badań? Jakie objawy są typowe dla wodonercza żeby z pewnością móc je rozpoznać?

Odpowiedź redakcji kamicamoczowa.pl

Wodonercze zgodnie z definicją jest poszerzeniem układu kielichowo-miedniczkowego nerki z wtórnym zwężeniem warstwy korowej nerki. Najczęstszą przyczyną wodonercza u dorosłych jest kamica moczowodowa czyli sytuacja, w której kamień powstały w nerce przemieszcza się do moczowodu powodując utrudniony odpływ moczu z nerki do pęcherza moczowego. Wodonercze może nie dawać żadnych objawów jeśli złóg nie spowoduje ostrej blokady w odpływie moczu. W przypadku gdy kamień w moczowodzie nagle doprowadzi do wzrostu ciśnienia zalegającego w UKM moczu objawem charakterystycznym jest kolka nerkowa. Kolka nerkowa objawia się bardzo silnym, nagłym bólem okolicy lędźwiowej promieniującym do śródbrzusza, podbrzusza lub zewnętrznych narządów płciowych. W czasie ataku kolki charakterystyczne są mdłości lub wymioty, którym może towarzyszyć wzdęcie brzucha. U chorych z kamicą dolnego odcinka moczowodu mogą wystąpić objawy ze strony dolnych dróg moczowych - parcie na mocz, częste oddawanie moczu lub dyskomfort w cewce moczowej. Objawy wodonercza narastającego w czasie mogą być niecharakterystyczne. Najczęściej pacjenci z rozpoznanym wodonerczem podają tępe pobolewania okolicy lędźwiowej, które często są ignorowane i kojarzone z dolegliwościami ze strony kręgosłupa. U części chorych rozpoznanie wodonercza poprzedzone jest atakiem kolki nerkowej, który ustąpił i został zignorowany przez chorego. Nie ma możliwości rozpoznania wodonercza na podstawie wywiadu i badania przedmiotowego chorego. Wodonercze rozpoznawane jest na podstawie badań obrazowych - USG, tomografia, urografia. 

Na podstawie wywiadu i badania przedmiotowego lekarz może podejrzewać wodonercze, ale rozpoznanie zawsze jest stawiane na podstawie badań obrazowych. W badaniach laboratoryjnych wodonercze może nie powodować żadnych odchyleń. W przypadku upośledzenia wydolności nerek wodonercze może spowodować podwyższenie poziomu kreatyniny i spadek eGFR. Zakażone wodonercze może spowodować podwyższenie leukocytozy, CRP i prokalcytoniny.


« Wróć