Tu jesteś   >   Strona główna   >   Kamica moczowodowa

Kamica moczowodowa

obrazek

Kamica moczowodowa

Kamica moczowodowa czyli obecność złogu potocznie nazywanego kamieniem w moczowodzie jest jednym z najczęstszych schorzeń wymagających zgłoszenia się oddziału ratunkowego. Najczęstszym objawem kamicy moczowodowej jest kolka nerkowa czyli nagły, bardzo silny ból okolicy lędźwiowej promieniujący do pachwiny i zewnętrznych narządów płciowych. Porażenie perystaltyki jelit występujące w czasie ataku kolki powoduje mdłości i wymioty. Nasilenie bólu w czasie kolki nerkowej opisywane jest jako nie do zniesienia i często porównywane jest przez kobiety do bólów porodowych.

Przyczyny kamicy moczowodowej

Kamienie nie powstają w moczowodzie tylko przemieszczają się z układu kielichowo-miedniczkowego nerki do moczowodu. Moczowody są rurkami o średnicy około 5 milimetrów, których funkcja polega na transporcie wyprodukowanego moczu przez nerki do pęcherza moczowego. Kamień nerkowy może utknąć w dowolnym miejscu moczowodu jednak trzy anatomiczne przewężenia są najczęstszą lokalizacją kamicy moczowodu. Pierwsze przewężenie występuje w miejscu połączenia miedniczki nerkowej z moczowodem, drugie miejsce gdzie najczęściej dochodzi do utknięcia złogu to skrzyżowanie moczowodu z naczyniami biodrowymi. Ostatnim miejscem gdzie moczowód jest nieco węższy jest śródścienny odcinek moczowodu czyli miejsce gdzie moczowód przechodzi przez ścianę pęcherza.

W ciągu ostatnich 30 lat częstość występowania kamicy nerkowej w populacji wzrosła o około 40%. W krajach rozwiniętych z zachodnim stylem odżywiania kamica nerkowa wystąpi w ciągu życia u około 6% kobiet i 11% mężczyzn. Większość przypadków kamicy moczowodowej występuje między 20 a 50 rokiem życia, ale może ona wystąpić w dowolnym wieku. Coraz częściej występujące otyłość i nadciśnienie tętnicze uznane są za schorzenia, w których występuje zwiększone ryzyko wystąpienia kamicy moczowodowej. Dieta bogata w białko, sól kuchenną i glukozę typowa dla krajów o wysokim statusie socjoekonomicznym uznana jest za jedną z przyczyn zwiększającej się liczby przypadków kamicy nerkowej.

Rodzaje kamieni występujących w kamicy moczowodowej

70 procent kamieni moczowodowych zbudowanych jest ze szczawianu wapnia, 10 procent  złogów utworzonych jest z fosforanu wapnia. Pozostałe rodzaje kamieni to kamienie infekcyjne stanowiące 10%, kamienie moczanowe stwierdzane u 8% chorych i złogi cystynowe występujące w mniej niż 1% przypadków. W momencie rozpoznania kamicy moczowodowej skład chemiczny kamienia nie ma żadnego znaczenia, ale należy pamiętać, że kamienie zbudowane z kwasu moczowego mogą wymusić inne postępowanie niż w przypadku kamieni o odmiennej budowie. Złogi zbudowane z kwasu moczowego są niecieniodajne co oznacza, że są niewidoczne na zdjęciu rentgenowskim. Rentgen wykorzystywany jest do ustalenia lokalizacji złogu w przypadku nieinwazyjnej metody rozbijania kamieni - ESWL, dlatego u pacjenta z takim rodzajem złogu może istnieć konieczność leczenia zabiegowego - URS w sytuacji gdy chory z tej samej wielkości złogiem, ale o innym składzie mógłby być leczony ESWL. Znajomość składu chemicznego złogu ma znaczenie w zapobieganiu nawrotów kamicy.

Objawy występujące w kamicy moczowodowej

Najczęstszym objawem kamicy moczowodu jest kolka nerkowa czyli ból okolicy lędźwiowej o bardzo dużym nasileniu porównywanym do bólu w czasie porodu. Chorzy opisują, że ból jest nie do zniesienia o nieznanym im wcześniej nasileniu. Ból okolicy lędźwiowej często promieniuje do pachwiny i zewnętrznych narządów płciowych. W przypadku kamienia w dolnym odcinku moczowodu możliwe są objawy ze strony pęcherza moczowego takie jak bolesne parcie na mocz i wrażenie zatrzymania moczu.  Porażenie pracy jelit w czasie ataku kolki nerkowej objawia się mdłościami i wymiotami. U większości pacjentów w czasie kolki nerkowej obserwowane są zmiany w moczu takie jak krwinkomocz lub krwiomocz, ale brak zmian nie wyklucza kamiczej przyczyny dolegliwości. Obecność szczawianów wapnia w osadzie badania ogólnego moczu nie jest charakterystyczne dla kamicy moczowej i nie ma znaczenia klinicznego.

U części chorych kamica moczowodu nie daje żadnych objawów klinicznych pomimo, że powodu utrudniony odpływ moczu z nerki. Długotrwała bezobjawowa kamica moczowodowa może doprowadzić do wodonercza lub roponercza. Stwierdzenie w USG jamy brzusznej poszerzenia układu kielichowo-miedniczkowego nerki lub wodonercza zawsze wymaga dalszej diagnostyki w celu ustalenia ich przyczyny.

Diagnostyka obrazowa kamicy moczowodowej

Kamica moczowodowa z reguły powoduje objawy, które wymuszają poszerzenie diagnostyki o badania obrazowe. W badaniu USG jamy brzusznej najczęściej stwierdzaną nieprawidłowością u pacjentów ze złogiem w moczowodzie są poszerzenie układu kielichowo-miedniczkowego (UKM) nerki lub wodonercze. Kamień w moczowodzie w większości przypadków powoduje utrudniony odpływ moczu z nerki do pęcherza co powoduje poszerzenie UKM nerki. Zdjęcie rentgenowskie nerek i pęcherza wykonywane jest w celu ustalenia wielkości i lokalizacji złogu. Około 70% złogów widoczna jest na zdjęciu rentgenowskim, kamienie zbudowane z kwasu moczowego lub moczanów są niewidoczne na zdjęciach rentgenowskich. Im większa zawartość wapnia w złogu tym większa szansa, że złóg będzie widoczny na zdjęciu RTG. Urografia czyli zdjęcia rentgenowskie jamy brzusznej wykonywane po dożylnym podaniu kontrastu ma nieocenione znaczenie w diagnostyce kamicy moczowodowej. Badanie pozwala na ocenę czynności nerek oraz ustalenie lokalizacji przeszkody w odpływie moczu. Urografia może być wykonana wyłącznie przy prawidłowym wyniku kreatyniny, która niestety jest często podwyższona u chorego z zablokowanym odpływem moczu z nerki. Tomografia komputerowa jest najdokładniejszym badaniem obrazowym jakie można wykonać w diagnostyce kolki nerkowej. W CT możliwe jest uwidocznienie złogów niecieniodajnych, które są niewidoczne na standardowym zdjęciu rentgenowskim. Wysoki koszt badania i brak swobodnego dostępu do pracowni tomografii komputerowej powodują, że nie jest do standardowe badanie we wstępnej diagnostyce pacjentów z podejrzeniem kamicy moczowodu.

Wskazania do leczenia szpitalnego chorego z kamicą moczowodową

Kamica moczowodu stanowi około 1% wszystkich hospitalizacji. O wskazaniach do przyjęcia chorego z kamicą moczowodu do szpitala decyduje lekarz po osobistym zbadaniu chorego. Wśród najczęściej wymienianych przyczyn hospitalizacji pacjentów z kamicą moczowodową wymienia się:

Wskazania do operacyjnego leczenia kamicy moczowodu  kamień w moczowodzie u pacjenta z jedyną lub przeszczepioną nerką
Wskazania do operacyjnego leczenia kamicy moczowodu  brak efektów po zastosowaniu leków przeciwbólowych
Wskazania do operacyjnego leczenia kamicy moczowodu  uporczywe wymioty i mdłości, które uniemożliwiają przyjmowanie płynów
Wskazania do operacyjnego leczenia kamicy moczowodu  postępująca niewydolność nerek
Wskazania do operacyjnego leczenia kamicy moczowodu  dużego stopnia wodonercze lub podejrzenie roponercza
Wskazania do operacyjnego leczenia kamicy moczowodu  gorączka wywołana zakażeniem układu moczowego w przebiegu kamicy moczowodowej

Kiedy konieczne jest leczenie zabiegowe

Większość kamieni o wielkości do 5 milimetrów wydalonych jest samoistnie w czasie leczenia objawowego (według danych EAU Guidelines około 98%) kamicy moczowodu. Niestety u części chorych nawet mniejszy złóg może wymagać interwencji zabiegowej. Kamienie zlokalizowane w moczowodzie o wielkości od 5-10 mm tylko 53% przypadków zostaną samoistnie wydalone przez chorego (EAU Guidelines). Wśród podstawowych wskazać do leczenia kamicy moczowodowej wymienia się: 1. długotrwałe zablokowanie odpływu moczu, 2. brak postępów leczenia ułatwiającego wydalenie złogu, 3. nawracającą kolkę nerkową i słaby efekt po lekach przeciwbólowych.

Jak długo trwa wydalenie kamienia z moczowodu?

Nie istnieje metoda pozwalająca na ustalenie czy kamień ulegnie wydaleniu bez interwencji urologa i ile czasu będzie przemieszczał się do pęcherza moczowego. Jeśli chory nie ma nasilonych dolegliwości bólowych a kamica moczowodowa nie powoduje pogorszenia funkcji nerki i nie towarzyszą jej objawy zakażenia układu moczowego wówczas leczenie zachowawcze prowadzi się przez około 6 tygodni. Według różnych źródeł średni czas potrzebny na wydalenie małego złogu z moczowodu waha się od kilku dni do kilku tygodni. Najważniejsze czynniki wpływające na czas potrzebny do wydalenia kamienia to jego rozmiar i lokalizacja w momencie rozpoznania. Im mniejszy złóg i im bliżej jest pęcherza moczowego tym krótszy czas potrzebny na jego wydalenie. Szerokość moczowodów jest osobniczo zmienna co oznacza, że moczowód moczowodowi nierówny. czasami wydalenie złogu o średnicy 4 milimetrów u jednego pacjenta może trwać dłużej niż wydalenie 10 mm u innego chorego z szerszym moczowodem. Jęli kamień nie powoduje silnego bólu, nie wpływa negatywnie na funkcję nerki oraz nie towarzyszą mu objawy stanu zapalnego wówczas można kontynuwoać leczenie zachowawcze. Każdy pacjent leczony objawowo z powodu kamicy moczowodu powinien pozostawać pod nadzorem urologa.

Metody leczenia kamicy moczowodowej

Leczenie farmakologiczne ułatwiające wydalenie złogu - prawie wszystkie kamienie o wielkości do 5 milimetrów są wydalane z moczowodu bez interwencji urologa. Standardowo stosowanymi lekami są leki przeciwbólowe, rozkurczowe, alfa-blokery i przeciwbakteryjne. Leki rozkurczowe stosowane są tylko w przypadku łagodzenia bardzo silnych dolegliwości bólowych, które nie ustępują po niesteroidowych lekach przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Leki rozkurczowe hamując perystaltykę moczowodu hamują przemieszczanie się złogu w stronę pęcherza moczowego.

Podstawowym sposobem leczenia są URS (ureterorenoskopia często określana jako URSL) oraz ESWL. W rzadkich przypadkach konieczne jest leczenie laparoskopowe lub klasyczna operacja. Według analiz ekspertów sekcji kamicy moczowej europejskiego i amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego skuteczność ESWL dla kamicy górnego, środkowego i dolnego odcinka wynosi odpowiedni: 82%, 73% i 74%. W przypadku endoskopowej metody URS odsetek chorych skutecznie wyleczonych w czasie pierwszego zabiegu wynosi 81% dla kamieni w górnym odcinku, 86% w środkowymi i 94% w przypadku złogów zlokalizowanych w dolnym odcinku.

ESWL - najmniej inwazyjny sposób leczenia kamicy układu moczowego, polega na rozbiciu kamienia na mniejsze fragmenty przy użyciu fali uderzeniowej, która przenika przez ciało pacjenta i ulega skupieniu na kamieniu. W czasie ESWL wykorzystywane jest namierzane z wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego dlatego metoda ta nie nadaje się do leczenia kamicy niecieniodajnej (złogi z kwasu moczowego i moczanów).


URS - minimalnie inwazyjny sposób leczenia kamicy moczowodowej. Skrót URS pochodzi od słowa ureterorenoskopia oznaczającego wziernikowanie moczowodu i układu kielichowo-miedniczkowego nerki. Operacja wykonywana jest w znieczuleniu regionalnym, ogólnym złożonym lub dożylnym w zależności od wielkości, lokalizacji złogu oraz preferencji anestezjologa lub urologa. Operacja wykonywana jest w pozycji ginekologicznej. Wziernik zaopatrzony w źródło światła i kamerę wprowadzany jest do moczowodu przez cewkę moczową pacjenta. Dzięki kanałowi roboczemu w ureterorenoskopie możliwe jest wprowadzenie mikronarzędzi takich jak kleszczyki lub specjalne koszyczki do łapania złogów. Kamień kruszony jest za pomocą lasera holmowego, narzędzi pneumatycznych lub ultradźwiękowych. Po usunięciu złog z moczowodu urolog może zdecydować o pozostawieniu cewnika moczowodowego. Cewnik może być prosty - nazywany też sondą, który wystaje przez cewkę i usuwany jest następnego dnia po zabiegu. Jeśli konieczny jest dłuższy drenaż w moczowodzie pozostawia się cewnik moczowodowy typu pig-tail potocznie nazywany DJ.

Powikłania kamicy moczowodowej

Kamień w moczowodzie blokuje odpływ moczu prowadząc do powstania wodonercza a nieleczone wodonercze z czasem zamieni się w roponercze. Roponercze to zakażone roponercze ze współistniejącym odmiedniczkowym zapaleniem nerek. Długotrwałe wodonercze prowadzi do nieodwracalnego zniszczenia nerki. Zastój moczu w układzie zbiorczym nerki sprzyja zakażeniu moczu w nerce drogą wstępującą lub krwiopochodną.

Urosepsa jest najcięższym powikłaniem kamicy moczowodowej, którego śmiertelność szacuje się na 40%. Urosepsa definiowana jest jako zespół uogólnionej reakcji zapalnej w odpowiedzi na zakażenie układu moczowego. Leczenie urosepsy w przebiegu kamicy moczowodowej polega na odblokowaniu odpływu moczu z nerki, włączeniu celowanej antybiotykoterapii i leczeniu wspomagającym (tlenoterapia, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, nawodnienie). Przebieg urosepsy jest nieprzewidywalny a szybkie rozpoznanie i leczenie ma kluczowe znaczenie dla rokowania. Ciężka urosepsa z rozwijającym się wstrząsem septycznym wymaga leczenia w oddziale intensywnej terapii.