Tu jesteś   >   Strona główna   >   Artykuły

Jak powstają kamienie w nerkach?

obrazek

Jak powstają kamienie w nerkach?

Powstawanie złogów w drogach moczowych jest jedną z najstarszych znanych człowiekowi schorzeń. Istnieje wiele teorii tłumaczących dlaczego powstają kamienie w układzie kielichowo-miedniczkowym nerki. Za podstawowe czynniki ryzyka kamicy uznaje się nadmierne stężenie substancji tworzących złogi w moczu, zbyt małe stężenie substancji hamujących krystalizację w moczu i zbyt duże stężenie promotorów odpowiedzialnych za krystalizację substancji mineralnych w moczu. Przyczyny powstawania kamieni nerkowych nie są dokładnie poznane a samo zjawisko tłumaczone jest licznymi teoriami.

Najczęściej obserwowanymi zaburzeniami u pacjentów z kamicą nerkową są: hiperkalciuria czyli zbyt wysokie stęzenie jonów wapnia w moczu i hiperoksaluria czyli zbyt wysokie stężenie szczawianów wapnia. Kamica szczawianowo-wapniowa stanowi ponad 70% wszystkich przypadków kamicy.

Video: Film przedstawia proces powstawania kamieni nerkowych.

Nadmierne stężenie kwasu moczowego odpowiedzialne jest za powstawanie kamicy moczanowej, która stanowi około 8% wszystkich rodzajów kamieni nerkowych u człowieka. Zbyt małe stężenie cytrynianów i jonów magnezu w moczu uznawane jest za czynnik sprzyjający wytrącaniu kryszatłów w moczu, które tworzą kamienie nerkowe. Jony magnezu i cytryniany uznawane są za inhibitory krystalizacji czyli substancje hamujące rozwój kamicy moczowej.

Podstawowe zalecenia profilaktyki kamicy nerkowej obejmują wypijanie dużej ilości obojętnych płynów wcelu rozcieńczenia moczu oraz ograniczenie soli kuchennej i cukrów w diecie. Aktywność fizyczna i unikanie nadmiernego spożycia białka w diecie dodatkowo pomagają w redukcji ryzyka wystąpienia kamicy. Dodatkowe informacje na temat powstawania kamieni nerkowych można znaleźć w dziale: Jak powstają kamienie nerkowe?



« Wróć