Tu jesteś   >   Strona główna   >   Baza wiedzy

Urografia

obrazek

Urografia

Urografia lub inaczej badanie urograficzne jest badaniem obrazowym wykorzystywanym w diagnostyce układu moczowego. Badanie pozwala na uwidocznienie układów kielichowo-miedniczkowych, moczowodów i czynności układu moczowego (czas wydzielania kontrastu, budowa anatomiczna, przeszkody w odpływie moczu). Badanie urograficzne polega na dożylnym podaniu środka kontrastowego i wykonaniu serii zdjęć rentgenowskich jamy brzusznej. Wydzielany przez nerki zakontrastowany mocz pozwala na uwidocznienie układu moczowego. W przypadku tobieli nerek urografia wykonywana jest w celu różnicowania torbieli rdzeniowych lub okołomiedniczkowych z poszerzeniem układu kielichowo-miedniczkowego.

Podstawowym warunkiem, który musi być spełniony przed wykonaniem urografii jest prawidłowa fukcja nerek oceniana przez oznaczenie poziomu kreatyniny i eGFR (badania laboratoryjne z krwi). Uczulenie na środek kontrastowy jest przeciwwskazaniem do wykonania urografii. Dodatkowe informacje na temat badania można znaleźć w artykule: Urografia.

Urografia może być wykonywana w trybie ambulatoryjnym lub wymaga jednodniowej hospitaizacji co uzależnione jest od systemu pracy gdzie wykonywane jest badanie. Po badaniu należy wypić około 2 litrów wody aby przyspieszyć wydalanie środka kontrastowego. W czasie badania może wystąpić reakcja alergiczna na środek kontrastowy o różnym nasileniu dlatego przed badaniem należy zgłosić personelowi pracowni rentgenowskiej alergię na środek kontrastowy lub leki. 


« Wróć